פרס מפעל חיים ליעקב מלאך, יצרן החלוה והטחינה

פרס ליעקב מלאך על פעילותו בתחום ייצור מזון בישראל. מלאך, ממובילי יצרני המזון בישראל, משמש כמנכ"ל והבעלים של יצרנית הטחינה,

החלוה ודברי מאפה, חברת אחוה. מלאך בתגובה: "אני אדם עני המחזיק בחברה עשיר"

בכירים מן הצמרת העסקית ומן ענף המזון התכנסו בשבוע שעבר בכפר המכביה ברמת גן, לכבוד טקס הענקת פרס מפעל חיים לתעשיין, יעקב מלאך. מלאך, ממובילי יצרני המזון בישראל, משמש כמנכ"ל והבעלים של יצרנית הטחינה, החלוה ודברי מאפה, חברת אחוה.

אחוה: 20% מהמוצרים מיועדים לייצוא
את שנת 2012 סיכמה החברה בהיקף מכירות של מעל ל-120 מיליון שקל. החברה פועלת כיצרנית מובילה בישראל של מוצרי חלוה, טחינה ודברי מאפה מאז שנת 1929. היא מתמחה בייצור חלוה מסוגים שונים, טחינה גולמית, סדרת מוצרים אורגנים, סדרת מוצרים ללא סוכר, עוגות ומגוון מוצרי מאפה, חטיפי דגנים, תרכיזים לשתייה וממתקים. בחברה מועסקים כ-235 עובדים וכ-20% ממוצריה מיועדים לייצוא. 

בחברה מקפידים על עמידה בתקני האיכות המתקדמים בעולם ועל מדיניות של שיווק מוצרים במחירים אטרקטיביים. כיום ניתן לרכוש את מגוון מוצרי החברה במדינות רבות ברחבי העולם, מאוסטרליה וניו זילנד, דרך דרום אפריקה, מדינות חבר העמים, מערב אירופה ובמרכז וצפון אמריקה.

מעוזר נהג למנכ"ל יצרנית מזון מובילה
מלאך נולד בשנת 1946 בדרום תל אביב, גדל בשכונת פלורנטין ולמד בגימנסיה הרצליה. בשנת 1970, עם שחרורו מהשירות הצבאי בתותחנים, הוא החל לעבוד מפעל הטחינה, אחדות, כעוזר נהג. המפעל היה קטן, 180 מ"ר עם 24 בעלי מניות והיה בתחושה של סוף דרכו.

בשלב מסוים החלו בעלי המפעל להטיל על מלאך סמכויות ותפקידים, עד שלבסוף קיבלת הצעה לרכוש מספר מועט ממניות החברה ולהפוך לחלק מהם. אז החל להתגבש אצלו החלום להיות בעלים של קונצרן מזון גדול.

בשנת 1984 רכש מפעל אחדות את מפעל חלוה אחוה. בעלי המניות החלו להצטמצם ומכל אחד שפרש רכש מלאך את המניות, עד שסיים את רכישת כל מניות ההחברה והפך לבעליה הבלעדיים. בשנת 1987, עם פרוץ האינתיפאדה הראשונה, קיבל מלאך החלטה להפסיק למכור למגזר הערבי, שהווה 25% מנתח המכירות של החברה, ולהתמקד בשווקים בחוץ לארץ.  

העסק כולו הועתק מתל אביב למבנה גדול ומרווח באזור התעשייה ברקן וכיום משלים מהלך של מעבר למפעל החדש באריאל המשתרע על פני 16,000 מ"ר ושתי קומות ייצור.

ממפעל קטן שייצר 700 ק"ג חלוה ביום, הפך המפעל למכונת ייצור של 24 טונות חלוה ביום, כלומר טון בשעה. המפעל עובד סביב השעון ממוצאי שבת עד שישי בצהריים ומלבד חלוה מייצר 20 טון  מוצרי מאפה ביום, כולם בכשרות הבד"צ.

המפעל משמש סמל ומודל לדו-קיום, כשאת קווי הייצור מאכלסים נשים וגברים, תושבי ישראל ותיקים, עולים מחבר העמים, עולים מאתיופיה, ערבים ישראלים, ערבים פלסטינאים, דתיים, חילונים וחרדים ואף ייצוג הולם לעדה השומרונית.

מלאך: אני אדם עני המחזיק בחברה עשירה
מלאך מכיר כל אחד ואחד מעובדיו, על סיפורו האישי, מקפיד לעבוד יחד בקווי הייצור לפחות שעה ביום. כמי שגדל בשכונות עוני וסייע לפרנס את בית הוריו מגיל צעיר, מלאך מודע לחשיבות של שכר הוגן תמורת יום עבודה. 

מאז ועד היום, דוגל מלאך באורח חיים צנוע, כיאה לתעשיין שמכיר כל בורג בקווי הייצור ושבנה את עצמו בעשר אצבעות, ללא גב כלכלי. הוא מתייצב במפעל עם אור ראשון, במשרדו בן הארבעה מ"ר, ולא מפסיק ליזום, לפתח ולנהל תעשייה ישראלית לתפארת. כציוני, מלאך מקפיד להעניק עדיפות ברכישת חומרי גלם ומוצרי אריזה מהתעשייה הישראלית. האפיון המדויק ביותר שלו הוא בדבריו: "אני אדם עני המחזיק בחברה עשירה".

במפעל עובדים לצידו של יעקב שני בניו, יובל ומיקי. יובל משמש בתפקיד סמנכ"ל השיווק והמכירות ומיקי כבתפקיד סמנכ"ל הכספים. כולם מתגוררים בעיר נס ציונה.

הפרס הוענק למלאך באירוע השנתי של התאחדות התעשיינים, שקיימה כנס מזון בעידן החדש.

אינדקס מדיה - פתרונות שיווק מתקדמים לעסק שלך

הצעד הראשון להצלחה >>

פייסבוק עסקי

לא הגיע הזמן לעשות כסף מפייסבוק?
תן לנו לבנות לך דף עסקי בפייסבוק,
לנהל אותו ולחשוף את העסק שלך
לאלפי עיניים נוספות

הצעד הראשון להצלחה >>
בוא נתחיל >>

קידום ממומן בגוגל

רוצה להיות ראשון בגוגל כאן ועכשיו?
קידום ממומן בגוגל הוא הדבר בשבילך.
אתה תקבע את התקציב - אנחנו נביא
אותך לדף ראשון!

בוא נתחיל >>
לקוחות נבחרים בקידום >>

קידום אורגני בגוגל

מאות לקוחות מרוצים לא טועים!
צוות המומחים שלנו רק מחכה להצעיד
את העסק שלך קדימה ולהביא אותך
לדף הראשון בגוגל

לקוחות נבחרים בקידום >>
אתרים לדוגמא >>

בניית אתרים רספונסיבים

בניית אתרים רספונסיבים מותאמים
לכל סוגי המסכים, לטלפון ולגוגל,
כולל דומיין מערכת ניהול ועיצוב מרהיב
ואישי לכל אתר

אתרים לדוגמא >>