על מילון שקד למונחי יין

יעקב שקד הוא איש היין ואיש השפה העברית. מאחוריו עבודה מעשית ביקב משובח בפלך היין המשובח בּוּרגוֹניְה שבצרפת, מאות מאמרים שכתב על יין, והרבה אלפי בקבוקי יין ריקים.


יעקב שקד הוא איש היין ואיש השפה העברית. מאחוריו עבודה מעשית ביקב משובח בפלך היין המשובח בּוּרגוֹניְה שבצרפת, מאות מאמרים שכתב על יין, והרבה אלפי בקבוקי יין ריקים. הוא היה במשך עשר שנים העורך הראשי של 'סיגאר'- מגזין החיים הטובים, הינו לשונאי ומתרגם שירה קלאסית לעברית. כתב ספרים אחדים, ויודע עברית על בוריה. אבל, שקד לא רק יודע את השפה העברית, הוא גם אוהב אותה מאוד.

 

שקד כתב מילון יין מקיף - 'מילון שקד - המילון האנציקלופדי למונחי יין'. זהו מילון שיש בו הכל. אך הוא יותר ממילון, אנציקלופדיה של ממש, אשר כל המונחים בה מוגדרים מילונית וברובם גם מבוארים אנציקלופדית. במילון כ-1500 מונחי יין בכל הרמות - למתעניינים, לחובבי היין, למתקדמים ולמקצוענים העוסקים ביין בכל התחומים. בתוך אלה גם למעלה ממאה מונחים מקוריים ויפים, שהיו חסרים עד כה בשפת היין שלנו. חידושים אלה מעבים וממלאים את שפת היין העברית בפרט ומעשירים את השפה העברית בכלל. יש מי שהגדירו את מילון שקד כעבודה מונומנטלית, אשר אך ספורות כמותה בשפות העולם.

מומחי יין ועברית מוערכים מאוד ממליצים בחום על מילון שקד, בהם אדם מונטיפיורי, מיכאל (מימי) בן יוסף, אביטל ענבר, ורוביק רוזנטל.

שקד, המילון שלך מקיף קרוב ל-500 עמודים. מה גרם לך לקחת על עצמך משימה ענקית כל כך?

שניים גרמו לי לכתוב את מילון היין, האחד הוא ידיד אישי, והאחר הוא האקדמיה ללשון העברית.

מה רצה הידיד?

היינו ביחד בטעימה של יין, והתנהלה שיחה על היינות. בתום האירוע אמר לי הידיד שהשיחה הרשימה אותו מאוד, אבל הוא חשש לפצות את פיו ולהשתתף בה. "ראיתי כמה אתם נהנים מהשיחה," אמר, "הלוואי שהיה מילון יין שבו אוכל למצוא כל מונח שאני מעוניין בו, מבלי שאצטרך לקרוא ספר שלם, או כמה ספרים."

זה נשמע הגיוני.

הנה סיפור קצר על דיבור על יין. במאות השמונה-עשרה והתשע-עשרה חי בצרפת ופעל בה הנסיך טַאלֶרוֹן', שפֹה הוא קרוי טאלייראן (1754-1838 - Charles-Maurice de Talleyrand-Perigord). הוא היה דיפלומט ידוע, אשר מייחסים לו שלל אנקדוטות וסיפורים, והיה אחראי למיסודם של נימוסי שולחן לא מעטים. מייחסים לו גם את הסיפור הבא; הוא מזג פעם לאורחו, שהיה מתעשר חדש, יין משובח. האורח נטל את הגביע הטיל ראשו לאחור וגמע את היין בלגימות גסות אחדות, עד תומו. התרעם טאלרון' ונזף בו בחביבות, "לא כך שותים יין, וצר לי שאתה, אורחי, הפסדת חלק גדול מן ההנאה." התנצל זה ואמר, "אני לא יודע איך לשתות יין כראוי. למדני נא." מזג לו טאלרון' גביע נוסף מן היין, הרים את גביעו שלו והדגים: "התבונן ביין," אמר, "הרח אותו, תן לחושיך זמן להתענג עליו, ורק אז שתה אותו, במתינות. זה יין ולא תרופה. ואחר כך נשב ונדבר על היין."

"לדבר על היין," אומרים הצרפתים, "זאת אמנות." כמה נכון. לייצר את היין זה מדע. לשתות את היין זה החיים. לדבר על היין זאת אמנות. אכן, לדבר על היין זאת אמנות. גם כֵּף גדול. כשיודעים, וחשים בנוח עם הנושא. במילון שקד למונחי יין יש כל מה שצריך בכדי שהקורא יוכל לשוחח על יין בבטחון ובאופן אינטליגנטי. כל מה שהקורא צריך בכדי לֵיהָנוֹת שבעתיים מהיין, ומשיחה על יין.

 כבר יצאה מהדורה שניה של מילון שקד למונחי יין?

כן. יצאו שתי מהדורות. בנוסף, יש גם מהדורה דיגיטלית בפורמט מידפדף יפה למחשב, ומהדורה דיגיטלית בפורמט PDF לטלפונים הניידים. הפורמטים הדיגיטליים מאפשרים גישה מהירה לכל מונח ולכל מלה במילון, והפורמט לניידים מאפשר למילון להיות עם בעליו בכל עת ובכל מקום. זאת ועוד, הפורמט הדיגיטלי מאפשר לכל רוכש לקבל עותק אישי עם שמו. זאת ועוד ועוד, אפשר לקנות עותק מותאם עם שם ו/או לוגו למשלוח במייל כשי אישי או כשי של חברה לכל מספר של מוטבים - מ-10 ועד עשרות אלפים, במחירים נוחים עד מאוד! זה אידיאלי בכל עת כי כך נחסך המון נייר, המון דלק שליחויות ודואר והמון זמן, וזה אידיאלי שבעתיים בתקופה זאת של מגיפת הקורונה, שבה המשלוח האלקטרוני חשוב ויעיל מתמיד! המילון מגיע בפועל אל כל מקבל בתוך דקות.  

 

אינדקס מדיה - פתרונות שיווק מתקדמים לעסק שלך

הצעד הראשון להצלחה >>

פייסבוק עסקי

לא הגיע הזמן לעשות כסף מפייסבוק?
תן לנו לבנות לך דף עסקי בפייסבוק,
לנהל אותו ולחשוף את העסק שלך
לאלפי עיניים נוספות

הצעד הראשון להצלחה >>
בוא נתחיל >>

קידום ממומן בגוגל

רוצה להיות ראשון בגוגל כאן ועכשיו?
קידום ממומן בגוגל הוא הדבר בשבילך.
אתה תקבע את התקציב - אנחנו נביא
אותך לדף ראשון!

בוא נתחיל >>
לקוחות נבחרים בקידום >>

קידום אורגני בגוגל

מאות לקוחות מרוצים לא טועים!
צוות המומחים שלנו רק מחכה להצעיד
את העסק שלך קדימה ולהביא אותך
לדף הראשון בגוגל

לקוחות נבחרים בקידום >>
אתרים לדוגמא >>

בניית אתרים רספונסיבים

בניית אתרים רספונסיבים מותאמים
לכל סוגי המסכים, לטלפון ולגוגל,
כולל דומיין מערכת ניהול ועיצוב מרהיב
ואישי לכל אתר

אתרים לדוגמא >>