סופר תחרות

לאחרונה אושרו הליכי חקיקה בדרך לטיפול בריכוזיות בקמעונאות. המטרה: הפחתת יוקר המחיה בכלל ובתחום המזון בפרט

לאחרונה אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה  את קידום הליכי החקיקה של החוק לשינוי חברתי-כלכלי להגברת התחרותיות, בהתאם להמלצות ועדת טרכטנברג. המטרה: צמצום הריכוזיות במשק הישראלי, והפחתת יוקר המחיה בכלל ובתחום המזון בפרט.

כאמור, מטרת החוק היא לאפשר התמודדות של המדינה עם ריכוזיות ענפית וכשלים בתחרות בשווקים ובמסגרתו יתאפשר לבית הדין להגבלים עסקיים, בעקבות פנייה של הממונה על הגבלים עסקיים, להורות לבעל מונופולין, או לחבר בקבוצת ריכוז (חברה הפועלת בשוק ריכוזי), למכור נכסים המצויים בידו, אם מצא כי יש בכך בכדי למנוע פגיעה בתחרותיות או בציבור.  

כמו כן, יוכל הממונה לערוך בדיקות הנוגעות לרמת התחרות בענפי משק שונים, לרבות בחינת קיומם של כשלים בתחרות וחסמים לתחרות.

בנוסף, מבוטל הפטור בחוק שניתן להסכמי בלעדיות הדדית, אשר נהנו עד כה מפטור גורף בחסות החוק. בעקבות התיקון הטיפול בהסדרים אלו יהיה כטיפול בכל הסדר כובל אחר – דרך בית הדין להגבלים עסקיים, דרך פטור פרטני מהממונה או דרך פטור סוג כפי שקיים כיום לחלק מהסכמים אלו. ביטול הפטור הגורף צפוי למנוע פגיעה מיותרת בתחרות. 

כך, למשל, היום אם יבואן מתחייב למכור רק לרשת קמעונאית מסוימת, ובמקביל אותה רשת קמעונאית מתחייבת לרכוש רק מאותו יבואן, הצדדים להסכם לא צריכים את אישורו של אף אחד להסכם זה, למרות שהוא פוגע פגיעה קשה בתחרות ובצרכנים. כעת החוק יחייב אותן לפנות לממונה על הגבלים עסקיים ולקבל ממנו אישור מראש לבצע הסכם כזה, וזאת בתנאי שהוא לא פוגע בתחרות ובצרכנים.

שר הכלכלה, נפתלי בנט: "הדרך הבטוחה ביותר להוריד מחירים ולשמר אותם נמוכים ולשפר את רמת השירות – היא תחרות. למונופולים ולקבוצות הריכוז אינטרס למנוע תחרות. החוק יאפשר לתת טיפול כירורגי ונקודתי לבעיות של ריכוזיות. היכן שהריכוזיות תפגע בצרכן הישראלי אנו נעמוד כמגן על הצרכן. אני מאמין כי בסופו של דבר התחרות היא גם האינטרס של החברות עצמן. חברה שפועלת ללא תחרות הופכת להיות לא יעילה ולא חדשנית. את המחיר משלם הצרכן אבל בטווח הארוך גם החברה עצמה נפגעת מכך. אנו ממשיכים בדרכנו להסיר חסמים, לפתוח לתחרות ולשפר את הכלכלה לטובת כולנו".

אינדקס מדיה - פתרונות שיווק מתקדמים לעסק שלך

הצעד הראשון להצלחה >>

פייסבוק עסקי

לא הגיע הזמן לעשות כסף מפייסבוק?
תן לנו לבנות לך דף עסקי בפייסבוק,
לנהל אותו ולחשוף את העסק שלך
לאלפי עיניים נוספות

הצעד הראשון להצלחה >>
בוא נתחיל >>

קידום ממומן בגוגל

רוצה להיות ראשון בגוגל כאן ועכשיו?
קידום ממומן בגוגל הוא הדבר בשבילך.
אתה תקבע את התקציב - אנחנו נביא
אותך לדף ראשון!

בוא נתחיל >>
לקוחות נבחרים בקידום >>

קידום אורגני בגוגל

מאות לקוחות מרוצים לא טועים!
צוות המומחים שלנו רק מחכה להצעיד
את העסק שלך קדימה ולהביא אותך
לדף הראשון בגוגל

לקוחות נבחרים בקידום >>
אתרים לדוגמא >>

בניית אתרים רספונסיבים

בניית אתרים רספונסיבים מותאמים
לכל סוגי המסכים, לטלפון ולגוגל,
כולל דומיין מערכת ניהול ועיצוב מרהיב
ואישי לכל אתר

אתרים לדוגמא >>