הפרה הישראלית שיאנית עולם בייצור חלב

הפרה הישראלית נחשבת לשיאנית העולם בייצור חלב, חלבון ושומן חלב; ייצור החלב בישראל עומד על 11,343 ליטר בממוצע לפרה.

אגף הייצור והשיווק של המועצה לענף החלב בישראל, פרסם לאחרונה את יעדי ענף הבקר לשנת 2013; בין היעדים גם בטיחות ביולוגית, שמירה על בריאות הציבור, שיפור איכות החלב והתאמת הרכב החלב לצרכי השוק.

הפרה הישראלית נחשבת לשיאנית העולם בייצור חלב, חלבון ושומן חלב; ייצור החלב בישראל עומד על 11,343 ליטר בממוצע לפרה. חלב זה מכיל 3.34% חלבון ו- 3.82% שומן בממוצע. 

הפרה הישראלית עברה אף את הפרה ההולנדית והאמריקאית: ייצור החלב בארצות הברית עומד על כ-10,080 ליטר לפרה בשנה ובאירופה המערבית על 8,000 ליטר לפרה לשנה.

פרת החלב ההולנדית המפורסמת בכל העולם מייצרת פחות מ-90% מרכיבי החלב בהשוואה לפרה הישראלית בתנובתה השנתית, זאת למרות העובדה שהיא מניבה בתנאי אקלים וסביבה נוחים יותר.

מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר לחלב, יעקב בכר, אמר, כי ישנה חשיבות לקדם את נושא התיירות ברפתות על כל פני הארץ, על מנת לקרב את הציבור הרחב לענף החלב המצליח מאוד. זאת, בעיקר בעידן המחשב בו ישנה התרחקות מהמקורות והטבע, עולם בו הילדים ובני הנוער אינם נחשפים לתהליך הפקת החלב.

בנוסף אמר בכר, כי כיום מתוכננות הרפתות החדשות בראייה תיירותית המאפשרת צפייה במכוני החליבה החדשים מבעד לזכוכית באופן היגייני ואסטטי, תאי מרבץ הפרות נקיים ובריאותיים לפרה ואזור האכלת עגלים בחלב.

יעדי ענף הבקר לשנת 2012
אגף הייצור והשיווק של המועצהלענףהחלבבישראל פרסם לאחרונה את יעדי ענף הבקר ל-2013, ובהם גם  שמירה על בריאות הבקר, מניעת פגיעה באיכות הסביבה, מניעת פגיעה ברווחיות בעלי החיים בתהליך הייצור, ייצור בסטנדרטי איכות גבוהים, ייצור בסטנדרטי בטיחות גבוהים, מניעת הפער העונתי בין הייצור לצריכה וייעול הייצור. 

בין יעדי המחקר בתחום ייצורחלב גם טיפוח, על ידי שימוש באמצעים ביומטריים וביוטכנולוגיים להשגת פרות המותאמות למאפייני הייצורבישראל; על ידי איבחון ברמת הגנום של מחלות ותכונות ייצור; ועל ידי מיון תאי זרע לשם הגדלת מצאי הנקבות בעדר.

בתחום הבריאות הכללית צוינו היעדים הבאים: התמקדות במחלות שעלולות לפגוע ביעילות הייצור. המחלות אשר תינתן עדיפות למחקר הן מחלות וירליות אנדמיות ובעיקר שאינן אנדמיות הגורמות להדבקה מסיבית של עדר הבקר, לתחלואה ולהפסד כלכלי כבד.

בתחום בריאות עטין ואיכות החלב היעדים לשנת 2013 הם בטיחות ביולוגית ושמירה על בריאות הציבור, שיפור איכות החלב, מניעה של מחלות עטין, והתאמת הרכב החלב לצרכי השוק.

יעד נוסף שצוין במסמך הוא פוריות, עם  שיפור הפוריות לשם עיבור מירב הפרות המוזרעות וצמצום ימי הסרק, בעיקר על ידי חקר הקשרים עם הפוריות של הזנה ומאזן אנרגיה שלילי בתחילת התחלובה; חקר הקשרים עם הפוריות של השפעות קיץ ושל השפעות גורמי תחלואה.

בין היעדים בתחום הזנת הבקר גם אופטימיזציה של ההזנה בתנאי יצור שונים, שפע או חוסר במזון גס. יעדים נוספים תחת תחום זה הם אופטימיזציה של שילוב חומרי לוואי מתעשיית המזון במנה במגמה לבסס את מעמד הפרה כגורם ידידותי לסביבה וכסניטראקולוגי; הגברת השימוש במזון גס מייצור מקומי בהזנה; בחינת גישות ומניפולציות תזונתיות לייצור חלב ייעודי וחלב בריאות; והקצאה מיטבית של מי שתייה לפרות.

בתחום המספוא צוינו היעדים הבאים: שיפור איכויות המזונות הגסים,ייעול יצור המספוא, ייעול השימוש במים שוליים ומי קולחין בגידולי מספוא ואופטימיזציה של השימוש בזבל רפתות בגידול המספוא ובחקלאות בכלל.

עוד בין יעדי ענף הבקר, תחת הכותרת ממשק גם התאמת הרכב החלב לצרכי השוק, פיתוח אמצעים להקל תחום והתאמתם לתנאי ישראל, התאמת מבני שיכון ומתקנים ברפת לתנאי ישראל, פיתוח פתרונות קצה לטיפול בשפכי רפתות ובזבל, פיתוח כלים לניהול מיטבי של רפתות גדולות והתאמת תנאי האחזקה לדרישות רווחת הפרה.

לאתר של שגיא דניאל בעמ לחץ כאן

אינדקס מדיה - פתרונות שיווק מתקדמים לעסק שלך

הצעד הראשון להצלחה >>

פייסבוק עסקי

לא הגיע הזמן לעשות כסף מפייסבוק?
תן לנו לבנות לך דף עסקי בפייסבוק,
לנהל אותו ולחשוף את העסק שלך
לאלפי עיניים נוספות

הצעד הראשון להצלחה >>
בוא נתחיל >>

קידום ממומן בגוגל

רוצה להיות ראשון בגוגל כאן ועכשיו?
קידום ממומן בגוגל הוא הדבר בשבילך.
אתה תקבע את התקציב - אנחנו נביא
אותך לדף ראשון!

בוא נתחיל >>
לקוחות נבחרים בקידום >>

קידום אורגני בגוגל

מאות לקוחות מרוצים לא טועים!
צוות המומחים שלנו רק מחכה להצעיד
את העסק שלך קדימה ולהביא אותך
לדף הראשון בגוגל

לקוחות נבחרים בקידום >>
אתרים לדוגמא >>

בניית אתרים רספונסיבים

בניית אתרים רספונסיבים מותאמים
לכל סוגי המסכים, לטלפון ולגוגל,
כולל דומיין מערכת ניהול ועיצוב מרהיב
ואישי לכל אתר

אתרים לדוגמא >>