גם סחר חקלאי חופשי

הסכם סחר חופשי בין ישראל וקולומביה צפוי להיחתם ולאפשר גם הפחתת מכס על מוצרים חקלאיים. האם ירשם גידול ביצוא החקלאי?

הסכם סחר חופשי בין ישראל וקולומביה צפוי להיחתם ולאפשר גם הפחתת מכסים על מוצרים חקלאיים. האם המהלך יביא לגידול ביצוא החקלאי מישראל לקולומביה?

שר הכלכלה, נפתלי בנט, ומקבילו הקולומביאני, השר דיאז גראנדוס, חתמו לאחרונה על הצהרה המציינת את סיום המשא ומתן לכינון הסכם סחר חופשי בין קולומביה לישראל.

נוסף להפחתת מכסים על כל המוצרים התעשייתיים וחלק מן המוצרים החקלאיים בין שתי המדינות, יאפשר ההסכם החדש לחברות ישראליות גישה למכרזים ממשלתיים וכן יקים מנגנוני הגנה על השקעות ושוק חופשי יותר ליצוא שירותים. 

ההצהרה, מתקיימת על רקע ביקורו של נשיא קולומביה, חואן מנואל סאנטוס, בישראל השבוע. המהלך מתאפשר לאחר סיום משא ומתן קדחתני של 15 חודשים בהובלת המינהל לסחר חוץ במשרד הכלכלה ובשיתוף מינהל המכס ומשרדי האוצר, המשפטים, החקלאות והחוץ. לפי הערכות, ההסכם יכנס לתוקף עוד השנה.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשנת 2012 הסתכם הייצוא הישראלי לקולומביה ב-143 מיליון דולר. זאת, לעומת 102 מיליון דולר בשנת 2011.

בשנה שעברה חנך משרד הכלכלה נספחות מסחרית בבוגוטה, בירת קולומביה, המהווה מקור מידע ראשון במעלה עבור יצואנים המעוניינים לסחור עם מדינה זו.

קולומביה נהנית ממסורת ארוכת שנים של יציבות כלכלית ובשנים האחרונות פועלת הממשלה המקומית ליישם רפורמות המיועדות להפוך את הכלכלה למודרנית ותחרותית יותר. בשנת 2012 רשמה קולומביה שיעור צמיחה של 4%, לעומת צמיחה של 6.6% שנה קודם לכן. במינהל לסחר חוץ מציינים כי התעשייה הישראלית, נהנית כבר היום מיתרון תחרותי ביצוא אל גוש מדינות המרקוסור באמריקה הלטינית, מתוקף הסכם סחר חופשי ייחודי (ישראל המדינה היחידה מחוץ לאמריקה הלטינית שלה הסכם סחר חופשי תקף מול גוש מדינות זה). 

לישראל הסכמי סחר חופשי עם המדינות וגושי המדינות הבאים: האיחוד האירופי, מדינות אפט"א (נורבגיה, שוויץ, ליכטנשטיין ואיסלנד), ארצות הברית, קנדה, מקסיקו, טורקיה, ומדינות מרקוסור (ברזיל, ארגנטינה, פרגוואי ואורוגוואי). בנוסף מנהלת ישראל משא ומתן לכריתת הסכם אזור סחר חופשי עם הודו ואוקראינה.

בנט: "קיימת חשיבות כפולה להידוק היחסים הכלכליים עם קולומביה, הן מההיבט של פתיחת שווקים חדשים עבור התעשייה הישראלית, והן לאור הצורך בחיזוק מעמדה של ישראל בקרב מדינות אמריקה הלטינית. כלכלתה המתפתחת של קולומביה נחשבת לשלישית בגודלה בדרום אמריקה, והידוק היחסים הכלכליים עמה הוא צעד חשוב ומתבקש".

נטלי גוטמן חן, מנהלת המחלקה להסכמי סחר בילטראליים במינהל סחר חוץ, העומדת בראש צוות המו"מ מהצד הישראלי:"הסכם הסחר החופשי בין ישראל לקולומביה יפתח יצואני ישראל את אחת הכלכלות המעניינות ובעלות הפוטנציאל בקרב מדינות אמריקה הלטינית ויספק יתרון תחרותי בשוק הקולומביאני, בין היתר בשל העובדה שלקולומביה הסכמי סחר חופשי עם מדינות רבות בהן ארצות הברית, קנדה, האיחוד האירופי, דרום-קוריאה, מקסיקו, צ'ילה ועוד".

אינדקס מדיה - פתרונות שיווק מתקדמים לעסק שלך

הצעד הראשון להצלחה >>

פייסבוק עסקי

לא הגיע הזמן לעשות כסף מפייסבוק?
תן לנו לבנות לך דף עסקי בפייסבוק,
לנהל אותו ולחשוף את העסק שלך
לאלפי עיניים נוספות

הצעד הראשון להצלחה >>
בוא נתחיל >>

קידום ממומן בגוגל

רוצה להיות ראשון בגוגל כאן ועכשיו?
קידום ממומן בגוגל הוא הדבר בשבילך.
אתה תקבע את התקציב - אנחנו נביא
אותך לדף ראשון!

בוא נתחיל >>
לקוחות נבחרים בקידום >>

קידום אורגני בגוגל

מאות לקוחות מרוצים לא טועים!
צוות המומחים שלנו רק מחכה להצעיד
את העסק שלך קדימה ולהביא אותך
לדף הראשון בגוגל

לקוחות נבחרים בקידום >>
אתרים לדוגמא >>

בניית אתרים רספונסיבים

בניית אתרים רספונסיבים מותאמים
לכל סוגי המסכים, לטלפון ולגוגל,
כולל דומיין מערכת ניהול ועיצוב מרהיב
ואישי לכל אתר

אתרים לדוגמא >>