פיטורי עובדים

בעקבות סגירת עסק נאלצים מעסיקים לפטר את עובדיהם. השורות הבאות מציעות מידע רלוונטי, הכולל גם פרטים על זכויות עובדים בעת סגירת עסק

בעקבות סגירת עסק נאלצים מעסיקים לפטר את עובדיהם. השורות הבאות מציעות מידע רלוונטי, הכולל גם פרטים על זכויות עובדים בעת סגירתעסק.

ישנם לא מעט מקורות המפרטים על זכויותיהם של עובדים שהועסקו בעסק שפשט רגל, פורק או נסגר. כך ניתן למצוא מידע רלוונטי באתר הביטוח הלאומי. לדף המידע ניתן להקליק כאן.

גם באתר משרד הכלכלה (תמ"ת) מפרטים על זכויות עובדים בעת פירוק או פשיטת רגל של עסק. לפי המידע באתר, בשלבי הליך כזה זכאי עובד להודעה מוקדמת על פיטוריו, בנוסף זכאי העובד לשימוע בטרם יפוטר. כמו כן, זכאי העובד, מעבר לפיצויי פיטורים ודמי הבראה, גם לפדיון על ימי פנסיה חופשה וכולי.

המעסיק והעובד יבחנו את הסכם עבודה שנחתם ביניהם, בין אם הוא אישי או בין אם הוא קיבוצי, וזכויות העובד יממושו בהתאם להסכם, במסגרת גמר חשבון במשכורת האחרונה.

עוד מפרט אתר משרד הכלכלה על זכויות העובד במקרה של פירוק או פשיטת רגל של המעסיק, כלומר במקרה בו המעסיק או החברה מגיעים למצב של חדלות פרעון.
לפי המידע באתר זכויות העובדים שנצברו בתקופת העבודה עשויות להיפגע. מדובר בזכויות כגון תשלום פיצויי פיטורין, זכויות סוציאליות, הפרשי שכר ועוד.

על המעסיק לבצע גמר חשבון במשכורת האחרונה, אפילו אם מצבו הכלכלי מוגדר כחדל פרעון. יחד עם זאת, זכויות העובדים עשויות להיפגע. במצב כזה העובדים יכולים לממש את זכויותיהם ולפנות לפתיחת הליכי פירוק או פשיטת רגל נגד המעסיק. כך, קבלת צו פירוק תאפשר עמידה בתשלום חלק מזכויות העובדים.

במצב זה, של פירוק או פשיטת רגל של עסק, קיים הסדר, מנגנון נוסף על דין הקדימה לתשלום: העובד יכול לפנות למוסד לביטוח לאומי המכיר בחלק מזכויות העובדים (לצורך תשלום). כך לפי אתר משרד הכלכלה.

על פי פרק ח' לחוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב המופיע באתר משרד הכלכלה) זכאי העובד לתשלום שכר עבודה ופיצויי פיטורין וזאת עד למקסימום הקבוע בחוק כלומר עד 10 פעמים השכר הממוצע במשק.

עוד במסגרת המידע על זכויות עובדים במקרה של פירוק או פשיטת רגל של עסק מופיע סעיף העוסק בזכאות לקבל תשלומים לקופת גמל שהופסקו על ידי המעסיק. כך, במידה והמעסיק לא העביר כספים לקופת הגמל, הביטוח הלאומי יעשה זאת, ויעביר את סכום החוב שהצטבר עד לסכום הכפול מהשכר הממוצע במשק באותה תקופה. 

במקרה של פיטורי עובדת בהריון במסגרת הליכי פירוק, סגירה או פשיטת רגל של עסק, מציג אתר המשרד הכלכלה את סעיף 9(א) לחוק עבודת נשים. החוק קובע, כי מעביד אינו רשאי לפטר עובדת בהריון, טרם חופשת לידה, אלא בהיתר שר העבודה והרווחה, לפיכך יש לפנות לממונה על חוק עבודת נשים, טרם פיטורי העובדת.

במקרה בו סיבת הפיטורין אינה קשורה להריון, הממונה תבחן את מכלול יחסי העבודה והנסיבות,שהביאו להחלטת הפיטורים. יש לתמוך את הפניה בראיות הכוללות את המידע הרלוונטי על הליכי סגירת העסק.

למידע נוסף על יחסי עובד-מעביד ועל זכויות עובדים ניתן לגלוש לאתר היחידה ליחסי עבודה, במשרד הכלכלה

אינדקס מדיה - פתרונות שיווק מתקדמים לעסק שלך

הצעד הראשון להצלחה >>

פייסבוק עסקי

לא הגיע הזמן לעשות כסף מפייסבוק?
תן לנו לבנות לך דף עסקי בפייסבוק,
לנהל אותו ולחשוף את העסק שלך
לאלפי עיניים נוספות

הצעד הראשון להצלחה >>
בוא נתחיל >>

קידום ממומן בגוגל

רוצה להיות ראשון בגוגל כאן ועכשיו?
קידום ממומן בגוגל הוא הדבר בשבילך.
אתה תקבע את התקציב - אנחנו נביא
אותך לדף ראשון!

בוא נתחיל >>
לקוחות נבחרים בקידום >>

קידום אורגני בגוגל

מאות לקוחות מרוצים לא טועים!
צוות המומחים שלנו רק מחכה להצעיד
את העסק שלך קדימה ולהביא אותך
לדף הראשון בגוגל

לקוחות נבחרים בקידום >>
אתרים לדוגמא >>

בניית אתרים רספונסיבים

בניית אתרים רספונסיבים מותאמים
לכל סוגי המסכים, לטלפון ולגוגל,
כולל דומיין מערכת ניהול ועיצוב מרהיב
ואישי לכל אתר

אתרים לדוגמא >>