מרינה נלחמת בחיידקי המזון

תחום עיסוקה והתמחותה של ד"ר מרינה קזקביץ' הוא רפואה סניטרית במילים אחרות היא מסתובבת במסעדות מפעלי מזון חברות קייטרינג ומאתרת חיידקים מזיקים במזון או במשטחי העבודה של המזון

תחום עיסוקה והתמחותה של ד"ר מרינה קזקביץ', הוא רפואה סניטרית. במילים אחרות, היא מסתובבת במסעדות, מפעלי מזון, חברות קייטרינג ומאתרת חיידקים מזיקים במזון או במשטחי העבודה של המזון.

במקצועה היא רופאה כללית שעשתה הסבה מקצועית בתחום.

מה כוללת העבודה שלך?

" אני מגיעה למסעדה, אולם אירועים, חברת קייטרינג או לעיתים גם למפעיל מזון ובודקת כמה דברים: א. את התברואה של המקום ב. בדיקה מיקרוביולוגית של סוגי חיידקים במקום.

המסגרת הזאת כוללת מזון טרי וקפוא, משומר, חומרי גלם נלווים, הגיינה של סביבת עבודה. זה מתחיל בביקור פיזי במסעדה, ואני לוקחת דגימות באמצעות מעבדה ניידת, שנמצאת איתי, והיא בגודל אינקובטור בערך. במעבדה הניידת, ישנן מבחנות שונות שלתוכן אני מכניסה את דוגמיות החומרים השונים שאני מלקטת. הבדיקה עצמה כוללת בדיקת תרבית ובדיקה מעבדתית. והתשובות ניתנות למקום בתוך 48 שעות".

מדוע בעצם פונים אלייך?

" כל מקום שקשור להכנה והגשה של אוכל הוא מקום רגיש מאוד ולפעמים אפילו מועד לפורענות. משרד הבריאות והרשויות בודקות כיום לעיתים בשבע עיניים מסעדות ,מטבחים מוסדיים ואולמות אירועים , בפרט לאחר האירועים שהתרחשו לאחרונה אצל כמה יצרני מזון שונים ומובילים שהתגלו אצלם חיידקים מזהמים ברמת סיכון בריאותי גבוהה. מצב זה הגביר את המודעות לצורך לקיים בדיקות יסודיות ומקיפות במקומות הללו. כל מקום כזה רוצה מטבע הדברים לשמור על השם שלו, ועל התדמית שלו וכמובן על הרמה המקצועית הטובה שתהיה לו מבחינה תברואתית".

את הבדיקות מבצעת  מרינה, בביתה. שם היא מצוידת בכלי אבחנה מדוייקים מאוד. תרביות החיידקים אטומים וסגורים היטב, וכך היא יכולה גם לבדוק ביסודיות ובמקצועיות את הנתונים ולהגיש את המלצותיה למסעדה או למטבח המוסדי .

 

"מרבית הלקוחות שלי עובדים איתי כבר שנים רבות," היא אומרת.

"אני מקפידה כל העת לתת להם את מיטב השירות ואת מיטב העצות היעילות והטובות ביותר בתחום"

מה הם הכללים לתברואה נכונה במסעדות ובשאר סוגי בתי האוכל?

" ישנם כמובן כללים בסיסיים ראשוניים, עובדים לא יגיעו לעבודה חולים, ובכל סוג של מחלה מדבקת. לא משנה מה. כי זה פוגע ראשית כל במזון שהוא חומר חשוף וניתן לפגיעות מיידיות. אסור בתכלית האיסור לעבוד עם פצעים פתוחים, חבישות של פצעים וכדומה. אסור גם לדעתי לעבוד עם תכשיטים וטבעות רבות מדיי הענודים על כפות הידיים כי הם גם מהווים מקור לזיהום חיידקי מיידי במזון.

דבר שני וחשוב ביותר משטחי העבודה חייבים להיות נקיים כל העת. כולל משטחי החיתוך. למעשה המלצה ברורה היא להחליף משטחי חיתוך כל שעתיים, בפרט בבתי קפה ומסעדות שיש בהם עומס רב.

דבר שלישי חייבת להיות הפרדה של מרחק בין כלים נקיים ומלוכלכים . כלים אלו לא יהיו על אותו משטח. דבר רביעי, חומר גלם לא יהיה ביחד באותו מקום עם מוצר מוגמר או מוצר בתהליך עבודה.

הפרדה באחסון בין חומרי גלם משומרים לבין חומרי גלם טריים. לבוש נקי של העובדים , שולחנות הגשה נקיים ושירותים נקיים כל העת".

מה הם סוגי החיידקים המזהמים ביותר בבתי אוכל לסוגיהם?

"ישנן בדרך כלל שלושה סוגים נפוצים: סלמונלה, ליסטריה, סטיליפוקוקס אוראוס. מסוגי החיידקים הללו גם העובדים וגם הלקוחות יכולים לקבל בהחלט הרעלות מזון לא נעימות בכלל ולעיתים אפילו קשות. לכן, התשובה היא תמיד מניעה קפדנית בנקיון ובאחזקה נכונה והגיינית של כלי אוכל, חומרי גלם ומשטחי עבודה. לא להחזיר למשל למקפיא מוצרים שהוצאו ממנו יותר מ20 דקות. מוצר שמפשירים אותו, יש לטפל בו מיידית ועוד".

אז למה צריך בדיקות תכופות, האם לא די בבדיקה תקופתית על מנת להגיע לתוצאות הנכונות בעניין?

" לא! בדיקות תכופות הן הכרחיות, כי מסעדות ובתי אוכל הם עמוסים לעיתים קרובות בעבודה ובלקוחות, וחשוב שתהיה בקרה קפדנית, כי בית אוכל, תהא זו מסעדה ,אולם אירועים או מטבח מוסדי משרתים אנשים בצורה הכי רגישה שזה אוכל ואוכל חייב שיהיה נקי ולא יכלול מרכיבים מזיקים בכלל חוסר הגיינה וחדירת חיידקים מזון מזהמים ומסוכנים".

אינדקס מדיה - פתרונות שיווק מתקדמים לעסק שלך

הצעד הראשון להצלחה >>

פייסבוק עסקי

לא הגיע הזמן לעשות כסף מפייסבוק?
תן לנו לבנות לך דף עסקי בפייסבוק,
לנהל אותו ולחשוף את העסק שלך
לאלפי עיניים נוספות

הצעד הראשון להצלחה >>
בוא נתחיל >>

קידום ממומן בגוגל

רוצה להיות ראשון בגוגל כאן ועכשיו?
קידום ממומן בגוגל הוא הדבר בשבילך.
אתה תקבע את התקציב - אנחנו נביא
אותך לדף ראשון!

בוא נתחיל >>
לקוחות נבחרים בקידום >>

קידום אורגני בגוגל

מאות לקוחות מרוצים לא טועים!
צוות המומחים שלנו רק מחכה להצעיד
את העסק שלך קדימה ולהביא אותך
לדף הראשון בגוגל

לקוחות נבחרים בקידום >>
אתרים לדוגמא >>

בניית אתרים רספונסיבים

בניית אתרים רספונסיבים מותאמים
לכל סוגי המסכים, לטלפון ולגוגל,
כולל דומיין מערכת ניהול ועיצוב מרהיב
ואישי לכל אתר

אתרים לדוגמא >>