העסקת עובדים

כמעט בכל עסק בענף המזון מועסקים עובדים בהיקף כזה או אחר. המעסיק צריך להכיר בחובותיו כלפי המועסקים ולהיות מודע לזכויותיהם.

הכתבה הבאה מציגה מספר דוגמאות ומפנה למקורות מידע המפרטים על הנושא.

כמעט בכל עסק בענף המזון מועסקים עובדים בהיקף כזה או אחר. כיום כמעט כל מנהל או בעלי עסק בענף יודע, כי יחסי עובד-מעביד יכולים להשפיע באופן משמעותי על התנהלות העסק, הצלחתו ובסופו של דבר, גם על היקף הרווחים.

מעבר לאווירה נעימה ותחושת ביטחון תעסוקתי, ישנם כללים וחוקים המסדירים את מערכת היחסים בין העבוד למעביד. הכתבה הבאה מיועדת בעיקר למנהלי ולבעלי עסקים בענף המזון, ולכן מציגה מספר דוגמאות לחוקים ולכללים בסיסיים כאלה, המחייבים את המעסיק.

המעסיק צריך להכיר בחובותיו כלפי המועסקים ולהיות מודע לזכויותיהם. כך למשל, השלב הראשון ביחסי עובד-מעביד, היא הודעה על תנאי ההעסקה. את ההודעה חייב המעסיק למסור לעובד עד חודש מיום העסקתו (באם גיל העובד הוא מתחת ל-18 שנה, יש למסור את ההודעה עד 7 ימים מיום העסקתו). למידע נוסף על יחסי עבודה וזכויות עובדים הקליקו כאן .

משרד הכלכלה והיחידה ליחסי עבודה מפרטים את חוקי העבודה, אשר כוללים גם חוקים לפיהם יש להתנהל במסגרת העסקת עובדים. לפירוט חוקי העבודה הקליקו כאן.

אחד החוקים הבסיסיים ביותר הוא חובת המעסיק לדווח לביטוח הלאומי על העסקת כל עובד ועובד, וכן לשלם דמי ביטוח לאומי בעבור כל עובד, מדי חודש. מעסיק שאינו מדווח ואינו משלם יהיה חשוף לתביעה על ידי הביטוח הלאומי. למידע נוסף למעסיקים בנושא הביטוח הלאומי הקליקו כאן.

על פי פקודת מס הכנסה חייב כל עובד המקבל שכר לשלם מס הכנסה מדי חודש. בהמשך לכך, על המעסיק לדווח על העסקת כל עובד למס הכנסה ולנכות מהשכר החודשי את התשלום הרלוונטי. גובה ניכוי המס ישתנה בהתאם לגובה מדרגת המס, הנקבעת לפי גובה השכר. חשוב להתעדכן בשינויים באופן הגבייה ובשינויים במדרגות המס אותם מפרסמים רשות המסים ומשרד האוצר. מידע מפורט בנושא תשלומי מס הכנסה בגין העסקת עובדים אפשר למצוא באתר רשות המיסים (הקליקו כאן).

הדוגמאות האמורות הן חלק מזערי מתוך מפרט החוקים לשמירה על זכויות העובד. חוקים אלה כוללים גם הסברים ואופני התנהלות למצבים שונים הנוצרים ביחסי עובד מעביד. בין המצבים הרווחים הנוצרים ביחסי עבודה לדוגמא גם עובדת המועסקת בתקופת ההריון ובתקופה שלאחר הלידה. חוקי העבודה מפרטים על מצב מסוג זה ומסדירים את זכויות האם והיולדת בישראל. לפירוט על העסקת נשים ושיוויון זכויות האישה הקליקו כאן.

פרק נוסף חשוב בתפריט חוקי העבודה בישראל מוקדש להעסקת עובדים זרים. בשנים האחרונות הרשויות מבצעות מבצעי אכיפה שיסייעו להסדיר את תנאי העבודה בבתי עסק בהם מועסקים עובדים זרים. מעסיקים שאינם עומדים בתקנות ובחוקים חשופים להעמדה לדין ולקנסות גבוהים. כדי להתעדכן בחוקים החלים על בעל עסק המעסיק עובדים זרים ניתן להקליק כאן.

אינדקס מדיה - פתרונות שיווק מתקדמים לעסק שלך

הצעד הראשון להצלחה >>

פייסבוק עסקי

לא הגיע הזמן לעשות כסף מפייסבוק?
תן לנו לבנות לך דף עסקי בפייסבוק,
לנהל אותו ולחשוף את העסק שלך
לאלפי עיניים נוספות

הצעד הראשון להצלחה >>
בוא נתחיל >>

קידום ממומן בגוגל

רוצה להיות ראשון בגוגל כאן ועכשיו?
קידום ממומן בגוגל הוא הדבר בשבילך.
אתה תקבע את התקציב - אנחנו נביא
אותך לדף ראשון!

בוא נתחיל >>
לקוחות נבחרים בקידום >>

קידום אורגני בגוגל

מאות לקוחות מרוצים לא טועים!
צוות המומחים שלנו רק מחכה להצעיד
את העסק שלך קדימה ולהביא אותך
לדף הראשון בגוגל

לקוחות נבחרים בקידום >>
אתרים לדוגמא >>

בניית אתרים רספונסיבים

בניית אתרים רספונסיבים מותאמים
לכל סוגי המסכים, לטלפון ולגוגל,
כולל דומיין מערכת ניהול ועיצוב מרהיב
ואישי לכל אתר

אתרים לדוגמא >>